Fototerapia łuszczycy

Naświetlanie

Fototerapia polega na wykorzystaniu przez dermatologa światła ultrafioletowego (UV), które zmniejsza stan zapalny skóry, co pomaga usunąć zmiany, jednak nie prowadzi do wyleczenia łuszczycy.

Cykl fototerapii może różnić się pod względem czasu trwania, w zależności od rodzaju stosowanego leczenia. Niektóre cykle trwają około 8–10 tygodni, a inne do 16 tygodni. Aby poddać się fototerapii, konieczne będzie zgłaszanie się do zakładu fototerapii w szpitalu dwa lub trzy razy w tygodniu.

Będziesz poddany leczniczemu działaniu promieni UVA lub UVB. Promieniowanie UVA dociera do głębszych warstw skóry i dlatego jest stosowane w cięższych postaciach łuszczycy, ale jest też związane z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych. Podczas stosowania terapii UVA (nazywanej również PUVA) konieczne będzie przyjmowanie tabletek zawierających środek fotouczalający, psoralen, lub kąpiele w tym środku.

Nie możesz poddać się fototerapii, jeśli przyjmujesz leki osłabiające układ odpornościowy lub zwiększające wrażliwość skóry na światło słoneczne lub jeśli jesteś w ciąży (tylko UVA).

Działania niepożądane są na ogół krótkotrwałe i należą do nich: oparzenia słoneczne, suchość, swędzenie skóry, wysypka i pęcherze w miejscu pojawienia się łuszczycy. Psoralen może również powodować nudności, a w niektórych przypadkach może dojść do nasilenia łuszczycy, zanim nastąpi poprawa. Lekarz omówi z Tobą kilka długoterminowych działań niepożądanych.