Układowe leczenie łuszczycy (copy)

Leki stosowane układowo to leki, które są wstrzykiwane lub przyjmowane w postaci tabletek i wpływają na cały organizm lub „układ”. Są one często przepisywane przez dermatologa, jeśli łuszczyca jest ciężka i organizm nie zareagował na inne leki.

Leki

Metotreksat

Lek ten zmniejsza stan zapalny skóry i spowalnia nadprodukcję komórek skóry. Podczas jego stosowania mogą wystąpić nudności, a w trakcie terapii nie wolno pić alkoholu.

Kobiety przyjmujące metotreksat nie mogą zajść w ciążę. Konieczne będzie dodatkowe monitorowanie, w tym badania krwi.

Cyklosporyna

Lek ten działa poprzez ograniczenie czynności układu odpornościowego. Początkowo był stosowany u pacjentów po przeszczepie jakiegoś narządu w celu zapobieżenia jego odrzuceniu, ale jest również skuteczny w leczeniu łuszczycy. W czasie przyjmowania tego leku monitorowane będą nerki i ciśnienie krwi.

Acytretyna

Jest to rodzaj leku nazywanego retinoidem, który spowalnia wzrost komórek skóry. Stosuje się go tylko wtedy, gdy inne niebiologiczne metody leczenia nie były skuteczne w terapii łuszczycy. Acytretyna może zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne, dlatego należy ją osłaniać będąc na zewnątrz oraz stosować krem z filtrem.

Kobiety przyjmujące acytretynę nie mogą zajść w ciążę.

Inne metody leczenia

Są one stosowane u pacjentów z ciężką postacią łuszczycy, którzy nie zareagowali na inne metody leczenia. Ich działanie polega na zmniejszeniu stanu zapalnego. Należą do nich apremilast i fumaran dimetylu.