Samopoczucie psychiczne a łuszczyca

Wykazano, że u osób z łuszczycą istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Ważne jest, aby lekarz wiedział o tym ryzyku i pomógł Ci w leczeniu depresji. Ważne jest, aby depresja była leczona, gdyż może to pomóc w zahamowaniu pogorszenia objawów łuszczycy.

Wpływ łuszczycy na związki

sen

Zrozumiałym jest, że możesz czuć skrępowanie z powodu łuszczycy, co może mieć niekorzystny wpływ na Twoją samoocenę. Szczególnie kłopotliwe mogą być spotkania z nowymi osobami lub potencjalnym partnerem / potencjalną partnerką.

Postaraj się wyeliminować poczucie, że musisz ukrywać się z łuszczycą — istnieją telefony zaufania i grupy pacjentów, z którymi można porozmawiać o swoim samopoczuciu wynikającym z Twojej choroby.

Ważne jest, aby porozmawiać z przyjaciółmi i rodziną o swoim samopoczuciu — możesz też przekazać im broszury skierowane do pacjentów, aby mogli dowiedzieć się więcej na temat łuszczycy.

Wejście w nowy związek może wydawać się zniechęcające, ale jeśli wykażesz się szczerością wobec swojego nowego partnera / nowej partnerki i powiesz o swojej chorobie, będzie on / ona w stanie zrozumieć, jaki wpływ ma na Ciebie choroba. Jeśli partner/ka coś do Ciebie czuje, łuszczyca nie powinna mieć dla niego / niej znaczenia.