Miejscowe leczenie łuszczycy

maść

Leczenie miejscowe

Taki rodzaj leczenia to zwykle pierwsza opcja, którą proponują lekarze. Pomaga on spowolnić nadmierny wzrost skóry i zmniejsza stan zapalny. Niektóre metody leczenia mogą zapewniać szybką poprawę, natomiast w innych przypadkach poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.

Emolienty (preparaty nawilżające)

Kremy te wciera się bezpośrednio w zmiany łuszczycowe, aby zatrzymać wilgoć i wytworzyć warstwę ochronną. Często są one oferowane w przypadku łagodnej łuszczycy i mają na celu zatrzymanie świądu i złuszczania skóry. Inne kremy lub maści można stosować razem z emolientami, ale najlepiej jest poczekać 30 minut przed zastosowaniem innego środka. Niektóre emolienty zawierają składniki łatwopalne, dlatego należy zachować ostrożność w sąsiedztwie otwartego ognia lub podczas palenia tytoniu, aby uniknąć zapalenia się odzieży, włosów lub pościeli.

Kremy lub maści steroidowe

Ich działanie polega na zmniejszeniu stanu zapalnego skóry. Są one dostępne w różnych mocach i są na ogół stosowane w krótkich cyklach leczenia, ponieważ mogą spowodować ścieńczenie skóry. Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt szybko, może dojść do nawrotu łuszczycy, dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi stosowania kremu.

Preparaty z dodatkiem smoły

Olejki do kąpieli, kremy, maści i szampony z dodatkiem smoły są jedną z najstarszych metod leczenia łuszczycy. Mogą one powodować zabrudzenia i mieć silny zapach, jednak pomagają zmniejszyć złuszczanie i spowolnić nadmierny wzrost skóry.

Ditranol

Stosowany w leczeniu uporczywej łuszczycy, zwykle na łokciach i kolanach. Barwi odzież oraz wodę pod prysznicem/w wannie, a także skórę, ale zabarwienie zniknie z czasem.

Analogi witaminy D (kalcypotriol, takalcytol i kalcytriol)

Występują w postaci maści lub płynów i pomagają regulować działanie układu odpornościowego w celu zahamowania stanu zapalnego i spowolnienia wzrostu skóry. Nie barwią i nie mają silnego zapachu, ale mogą podrażnić wrażliwą skórę. Nie zaleca się ich stosowania w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Analogi witaminy A (tazaroten)

Są to żele, które wciera się w zmiany łuszczycowe w celu zahamowania stanu zapalnego. Mogą podrażnić wrażliwą skórę i nie są zalecane do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Inhibitory kalcyneuryny do stosowania miejscowego

Są one głównie stosowane w leczeniu wyprysku atopowego, który jest rodzajem zapalenia skóry i powoduje zaczerwienienie oraz swędzenie skóry, jednak lekarz może przepisać te leki w przypadku łuszczycy. Celem ich stosowania jest zmniejszenie zaczerwienienia i świądu poprzez zablokowanie pewnych substancji chemicznych.

Metody leczenia łuszczycy w obrębie owłosionej skóry głowy

Szampon leczniczy

Zawiera składniki, zwykle także smołę węglową, ułatwiające usuwanie łusek w łagodnej postaci łuszczycy.

Maści usuwające łuski

Należy je nakładać na kilka godzin lub na noc w celu leczenia obszarów pokrytych długimi łuskami, a następnie zmyć je szamponem leczniczym. Często zawierają kwas salicylowy i olej kokosowy. Pozbycie się grubych łusek sprawia, że inne metody leczenia są bardziej skuteczne.

Steroidy do stosowania miejscowego

Takie same jak stosowane na skórę, występują w różnych mocach. Preparaty zawierające silne steroidy są stosowane tylko przez krótki czas. W preparatach do stosowania na skórę głowy występują w postaci emulsji, żelu, pianki lub szamponu.

Witamina D

Jest stosowana jako szampon lub żel. Czasami jest również dostępna w skojarzeniu ze steroidami.