Najczęściej zadawane pytania (ang. FAQ)
Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która zwykle występuje w postaci czerwonych lub różowych zmian skórnych w postaci zgrubiałej, łuskowatej skóry. Może ona jednak przyjąć postać drobnych, płaskich guzków lub dużych, grubych wykwitów. Najczęściej zmiany chorobowe pojawiają się na skórze łokci, kolan i owłosionej skórze głowy, choć mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatolog obejrzy Twoją skórę, aby zdiagnozować i określić nasilenie łuszczycy oraz jej konkretny rodzaj.
Istnieje kilka różnych rodzajów łuszczycy. Najczęstszą postacią jest jednak łuszczyca plackowata.
Nie, łuszczyca to nie to samo co wyprysk. Wyprysk powoduje zwykle silny świąd i nie wywołuje zmian łuszczycowych. Należy porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem, który będzie mógł stwierdzić, czy cierpisz na wyprysk czy łuszczycę.
Nie, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Osoby, które nigdy wcześniej nie chorowały na łuszczycę, mogą zakładać, że jest ona zakaźna. Łuskowate zmiany skórne, jakie jej towarzyszą, nie rozprzestrzeniają się na inne osoby.
Stan zapalny towarzyszy zarówno łuszczycy, jak i łuszczycowemu zapaleniu stawów. Powodem obydwu tych schorzeń jest fakt, że układ odpornościowy atakuje własny organizm. Chociaż łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów są ze sobą powiązane, niekoniecznie jedna z tych chorób musi przepowiadać wystąpienie drugiej. U wielu osób cierpiących na łuszczycę nigdy nie rozwinie się łuszczycowe zapalenie stawów, podczas gdy u niektórych osób występuje łuszczycowe zapalenie stawów bez łuszczycy.
Niestety, w tym momencie nie ma leku na łuszczycę. Ale można ją leczyć w celu złagodzenia objawów i uzyskania poprawy jakości życia.
Dostępne są różne terapie, takie jak kremy, fototerapia i leki łagodzące objawy choroby.
Proszę omówić ze swoim lekarzem, jak leczyć łuszczycę w czasie ciąży. Jeśli planuje Pani zajście w ciążę, zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem w celu upewnienia się, jaki plan leczenia będzie można wdrożyć w Twoim przypadku.
Rodzic chorujący na łuszczycę zwiększa ryzyko zachorowania dziecka, przy czym ryzyko to wzrasta, jeśli problem występuje u obojga rodziców. Rodzic cierpiący na łuszczycę ma około 16-procentową szansę przekazania jej dziecku. Natomiast, jeśli oboje rodzice mają łuszczycę, prawdopodobieństwo przekazania choroby wynosi około 50%.
Zmiana stylu życia, taka jak utrzymanie prawidłowej masy ciała, czy rzucenie palenia tytoniu, mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia łuszczycy. Chociaż nie wykazano, aby dieta zasadniczo odgrywała jakąkolwiek rolę, to stosowanie zdrowej diety może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Czy poleciłbyś / poleciłabyś stronę UCBCares innym osobom?