Najczęściej zadawane pytania (ang. FAQ)

1. Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która zwykle występuje w postaci czerwonych lub różowych zmian skórnych w postaci zgrubiałej, łuskowatej skóry. Może ona jednak przyjąć postać drobnych, płaskich guzków lub dużych, grubych wykwitów. Najczęściej zmiany chorobowe pojawiają się na skórze łokci, kolan i owłosionej skórze głowy, choć mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

2. Jak diagnozuje się łuszczycę?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatolog obejrzy Twoją skórę, aby zdiagnozować i określić nasilenie łuszczycy oraz jej konkretny rodzaj.

3. Czy istnieją różne rodzaje łuszczycy?

Istnieje kilka różnych rodzajów łuszczycy. Najczęstszą postacią jest jednak łuszczyca plackowata.

4. Czy łuszczyca to to samo co wyprysk?

Nie, łuszczyca to nie to samo co wyprysk. Wyprysk powoduje zwykle silny świąd i nie wywołuje zmian łuszczycowych. Należy porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem, który będzie mógł stwierdzić, czy cierpisz na wyprysk czy łuszczycę.

5. Czy łuszczyca jest chorobą zakaźną?

Nie, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Osoby, które nigdy wcześniej nie chorowały na łuszczycę, mogą zakładać, że jest ona zakaźna. Łuskowate zmiany skórne, jakie jej towarzyszą, nie rozprzestrzeniają się na inne osoby.

6. Jaki jest związek między łuszczycowym zapaleniem stawów a łuszczycą plackowatą?

Stan zapalny towarzyszy zarówno łuszczycy, jak i łuszczycowemu zapaleniu stawów. Powodem obydwu tych schorzeń jest fakt, że układ odpornościowy atakuje własny organizm. Chociaż łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów są ze sobą powiązane, niekoniecznie jedna z tych chorób musi przepowiadać wystąpienie drugiej. U wielu osób cierpiących na łuszczycę nigdy nie rozwinie się łuszczycowe zapalenie stawów, podczas gdy u niektórych osób występuje łuszczycowe zapalenie stawów bez łuszczycy.

7. Czy istnieje lek na łuszczycę?

Niestety, w tym momencie nie ma leku na łuszczycę. Ale można ją leczyć w celu złagodzenia objawów i uzyskania poprawy jakości życia.

8. Jakie są dostępne metody leczenia łuszczycy?

Dostępne są różne terapie, takie jak kremy, fototerapia i leki łagodzące objawy choroby.

9. Czy łuszczyca może wpłynąć na przebieg ciąży?

Proszę omówić ze swoim lekarzem, jak leczyć łuszczycę w czasie ciąży. Jeśli planuje Pani zajście w ciążę, zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem w celu upewnienia się, jaki plan leczenia będzie można wdrożyć w Twoim przypadku.

10. Czy możliwe jest, aby moje dzieci odziedziczyły po mnie łuszczycę?

Rodzic chorujący na łuszczycę zwiększa ryzyko zachorowania dziecka, przy czym ryzyko to wzrasta, jeśli problem występuje u obojga rodziców. Rodzic cierpiący na łuszczycę ma około 16-procentową szansę przekazania jej dziecku. Natomiast, jeśli oboje rodzice mają łuszczycę, prawdopodobieństwo przekazania choroby wynosi około 50%.

11. Czy mogę coś zrobić, aby pomóc sobie w związku z łuszczycą?

Zmiana stylu życia, taka jak utrzymanie prawidłowej masy ciała, czy rzucenie palenia tytoniu, mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia łuszczycy. Chociaż nie wykazano, aby dieta zasadniczo odgrywała jakąkolwiek rolę, to stosowanie zdrowej diety może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.