Rodzaje łuszczycy

kolana

Łuszczyca plackowata

Najczęstszy typ łuszczycy, który występuje u około 80–90% chorych na tę chorobę.

Zmiany łuszczycowe (czerwone, wypukłe, łuskowate plamy na skórze) mogą być swędzące lub bolesne. Jeśli stan jest ciężki, skóra wokół stawów może pękać i krwawić.

głowa

Łuszczyca owłosionej skóry głowy

Występuje w sytuacji, gdy łuszczyca zwykła (plackowata) rozwija się na skórze głowy lub na linii włosów. U niektórych osób zmiany mogą być bardzo swędzące, a u innych powodować mniejszy dyskomfort.

Czasami włosy mogą być przerzedzone w miejscu, gdzie pojawia się łuszczyca, ale zwykle ich gęstość powraca do normy, gdy łuszczyca ustępuje.

paznokcie

Łuszczyca paznokci

U około połowy osób z łuszczycą występuje również łuszczyca paznokci, która powoduje przebarwienia paznokci oraz wybrzuszenia lub zagłębienia. W niektórych przypadkach paznokcie mogą oddzielić się od łożyska paznokciowego lub kruszyć się.

plecy

Łuszczyca kropelkowata

Ten rodzaj łuszczycy występuje zwykle po paciorkowcowym zakażeniu gardła. Częściej obserwuje się ją u dzieci i młodych osób dorosłych, ale może wystąpić w każdym wieku.

Łuszczyca kropelkowata wygląda jak małe krople łez na całym ciele i rękach/nogach i zwykle ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach.

pacha

Łuszczyca odwrócona

Ten rodzaj łuszczycy pojawia się w fałdach skórnych, takich jak: pachy, pachwiny lub pod piersiami. Pot i pocieranie powodują podrażnienia, tak więc latem zwykle dochodzi do zaostrzenia.

Te obszary są również podatne na zakażenia drożdżakami, co czasem może utrudniać właściwe rozpoznanie choroby.

Rzadsze rodzaje łuszczycy

krostki

Łuszczyca krostkowa

Istnieją dwa rodzaje łuszczycy krostkowej:

  • Łuszczyca dłoniowo-podeszwowa dotyczy tylko dłoni i podeszew stóp.

  • Uogólniona łuszczyca krostkowa dotyczy całego ciała.

Łuszczyca krostkowa powoduje pojawienie się na skórze małych, wypełnionych ropą pęcherzy. Nie jest to spowodowane zakażeniem i nie jest zakaźne.

skóra

Łuszczyca erytrodermiczna

Jest to niezwykle rzadka, szczególnie ciężka postać łuszczycy. Łuszczyca erytrodermiczna dotyczy całego ciała i powoduje silny świąd oraz uczucie pieczenia. Może ona powodować utratę płynów i ciepła z organizmu, a także zagrażać życiu, jeśli nie będzie specjalistycznie leczona.