Ciąża a łuszczyca

Planowanie ciąży i zajście w ciążę w przypadku łuszczycy

Jeżeli chorujesz na łuszczycę, powinnaś zaplanować swoją ciążę, tak abyś mogła przyjmować leki, które nie będą miały negatywnego wpływu na jej przebieg, o ile będą istniały wskazania kliniczne. Jeżeli planujesz zajście w ciążę, lekarz prowadzący pomoże Ci maksymalnie poprawić stan Twojego zdrowia przed poczęciem.

Myślenie z wyprzedzeniem:

  • Mniej więcej połowa ciąż to ciąże nieplanowane.
  • Skuteczność antykoncepcji zależy od metody i jej prawidłowego stosowania.
  • Nawet jeśli nie myślisz o dziecku, informacje zawarte w tej broszurze mogą Ci się przydać.
planowanie

Kobiety cierpiące na łuszczycę mogą czasem mieć poczucie, że muszą dokonać wyboru między leczeniem a założeniem rodziny. Ważne jest, aby wiedzieć, że plan leczenia, który może wspomagać przebieg ciąży, oznacza, że nie ma konieczności dążenia do kompromisu pomiędzy kontrolą nad łuszczycą a planowaniem rodziny.

Mimo iż u wielu kobiet w okresie ciąży objawy mogą ulec złagodzeniu, u prawie połowy z nich nie dojdzie do zmiany ani nasilenia objawów. Kontrola łuszczycy w czasie ciąży jest ważna dla zdrowia matki i dziecka.

Najważniejsza wskazówka

Jak najwcześniej omów możliwości planowania rodziny ze swoim lekarzem prowadzącym lub z lekarzem ogólnym, pielęgniarką, dermatologiem, położnikiem, ginekologiem, położną i farmaceutą.

Przed zajściem w ciążę, w trakcie ciąży i po porodzie konieczne jest dalsze kontrolowanie przebiegu choroby. Z uwagi na to, że nie wszystkie leki sprzyjają ciąży, dermatolog wyjaśni Ci, czy konieczna będzie zmiana dotychczasowego leczenia. O najlepszym dla Ciebie rozwiązaniu należy porozmawiać z lekarzem.

Poród i połóg

ciąża

Troska o noworodka może być ekscytująca, ale często trudna. Możesz czuć się zmęczona zaspokajaniem potrzeb noworodkowa, a w pierwszych tygodniach po porodzie istnieje również ryzyko zaostrzenia objawów choroby.

Nawet jeśli w czasie ciąży objawy choroby ulegną poprawie, mogą wrócić po porodzie. Pamiętaj, aby poprosić o poradę swojego lekarza i zwrócić się o dodatkowe wsparcie ze strony pielęgniarek środowiskowych w zakresie leczenia łuszczycy po porodzie. Ważne jest dbanie o zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Utrzymanie łuszczycy w ryzach może pomóc w przejściu przez ten szczególny, ale trudny etap w życiu. W trakcie przyzwyczajania się do nowej życiowej roli jako mama noworodka poproś o pomoc partnera, rodzinę i przyjaciół. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na leczenie łuszczycy. Porozmawiaj z nimi o swoim samopoczuciu — oni są po to, aby Ci pomóc.

Karmienie piersią

karminie

Wiele kobiet chorych na łuszczycę może z powodzeniem karmić piersią, jeśli tylko zdecydują się na to. Karmienie piersią jest indywidualnym wyborem. Jeśli chcesz karmić piersią, omów tę kwestię z lekarzem lub położną. Nie wszystkie metody leczenia są możliwe przy karmieniu piersią, a niektóre kobiety cierpiące na łuszczycę mają często poczucie, że muszą dokonać wyboru pomiędzy leczeniem a karmieniem piersią. Omawiając wcześniej z lekarzem chęć karmienia piersią i opcje terapeutyczne, będzie można w razie potrzeby dostosować leczenie.

Czy przekażę łuszczycę swojemu dziecku?

Chociaż łuszczyca może być dziedziczona, istnieje wiele czynników determinujących, czy choroba rozwinie się u dziecka. Jeśli jeden rodzic choruje na łuszczycę, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wynosi około 16%. Jeśli oboje rodzice mają łuszczycę, prawdopodobieństwo wzrasta do około 50%.